Bel Ağrısı İçin Korse: Bel ağrınız varsa, yalnız değilsiniz.

Toplumun %10 unda kronik bel ağrısı vardır, tüm insanların en az yüzde 80 i ömrünün bir döneminde bal ağrısı yaşar. İşgücü kayıplarının en önemli sebeplerinden biri de bel ağrılarıdır. Bel ağrısı tüm dünyada maliyeti en yüksek hastalıklardan biridir. Genel olarak bel ağrısı dünya çapında engelliliğin önde gelen nedenidir.

Bu küresel bir sorundur ve her yıl bel ağrıları ile ilgili tedavilelere çok fazla para harcanmasına rağmen ideal bir tedavisi yoktur.
Bel ve omurganın diğer kısımlarından kaynaklanan ağrıları etkileyen o kadar çok faktör var ki, ağrılarınıza sebep olan faktörü tam olarak tespit etmek oldukça zordur. MR ya da diğer tetkiklerde görülen anormalliklerin bu ağrılara sebebi olduğunu söyleme çoğu zaman büyük bir kolaylık olsa da büyük ölçüde yanılgılara sebep olur.

Ağrınızın sebebi; geçen hafta iş yerinde oturmak için harcadığınız 40 saat mi, kaldırdığınız ağır bir bir market poşeti mi, işlerin iyi gitmemesi mi, hergün bir paket içtiğiniz sigara mı, eviniz ya da işinizde yaşadığınız mutsuzluk mu, çocuklarınızın okul başarısızlığının verdiği stres mi? Bunlara bir çırpıda cevap vermek oldukça zordur.

Aktif bir yaşam tarzına sahip olan, düzenli spor yapan, işleri de hayli iyi olan birçok insanda da bu tip ağrılar olabilir. Bazen de çocukluk ya da gençlik çağlarınızda yaşadığınız fiziksel bir travma belinize zarar verir ve yıllar içinde dejeneratif değişiklikler ilerleyerek ağrıya yolaçan yapısal hasarlara sebep olabilir. Ancak bunların hiçbiri için endişelenmeyin, işte bu noktada biz devreye giriyoruz.

Korseler Nasıl Çalışır?

Korseler omurganın hareketlerini destekler, istenmeyen hareketleri kısıtlar, beldeki kas ve ligamentlerin zorlanmasına engel olur, duruş bozukluğu varsa bunu düzeltir. Korseler, karın içi basıncını artırır, böylece omurlar ve eklemler gibi hassas omurga yapılarına yüklenen ağırlık miktarını azaltır. Bu yapılar üzerindeki stresi azaltarak omurganızın daha hızlı iyileşmesini sağlayan bir ortam oluşturur.

Bel ağrısı için korse desteği hafif bir kumaştan yapılmış olsa da, hareketi önlemek ve duruşun iyileşmesine yardımcı olmak için sert takviyeler sağlayan metal çubuklar içerebilir. Bu çubuklar, özel tedavi ihtiyaçlarınıza göre eklenebilir veya çıkarılabilir. Örneğin, lomber omurga cerrahisinden kurtulmanıza yardımcı olacak bir desteğe ihtiyacınız varsa, metal çubuklar hareketi kısıtlar ve hassas cerrahi alanın daha kolay iyileşmesini sağlar. Bizim thermoplastik destekli korsede ise herkes için kullanılan bu çubuklar yoktur onun yerine, size uygun olarak tasarlanmış özel thermoplastik destek vardır.

Korseler Duruşu İyileştirir

Annen ve baban sana her zaman dik durmanı söylediğini hatırlıyor musun? Anlaşıldı, haklıydılar.
Yetişkinlikteki bel ağrılarının en önemli sebebi, özellikle bir masada otururken, telefona bakarken, bilgisayar kullanırken, araba sürerken yaşanan kötü duruştur.

Bel ağrısı için korse taktığınızda, istesenizde taktığınız korse kötü duruşa izin vermez. Herkesin bel yapısı farklıdır. Genellikle piyasada bulunan maliyeti düşük korseler kısmen işe yarar, ancak bizim hastalara verdiğimiz kişinin bel kalıbı çıkarılarak üretilen thermoplastik destekli korselerin etkinliği çok daha fazladır.

Omurganızı dik tutar, disklere binen yükü azaltır, omurları bir arada tutan bağların zorlanmalarını engeller. Bel ağrısı için korse takmak, başlangıçta rahatsız edici olabilir, çünkü, omurganız muhtemelen bu pozisyonda olmaya alışık değildir. Bununla birlikte, ne kadar çok giyerseniz, kullanımı o kadar kolaylaşır.

Korseler bel Kaslarını Güçlendirir (Corsets Strengthen Back Muscles)

Birkaç ay süren korse kullanımından sonra, korse kullanmadığınızda bile duruşunuzda belirgin bir düzelme görülür.Bu, bel omurgamızdaki kasların güçlenmeye başladığı anlamına gelir.Ancak, bu noktaya gelmek için gayret göstermek gerekir. Bir korse giyerek bel kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız, her türlü aktiviteyi korsenizi kullanarak yapmaya çalışın. Unutmayın bel ağrısı için korse bizim uyguladığımız korse bitin hareketlerinizi kısıtlamaz, sadece sizin zararlı alabilecek hareketleri kısıtlar. Örneğin, bir masada çalışıyorsanız, çalışırken korsenizi giyin. Akşam yemeği yaparken, çamaşırları katlarken veya TV izlerken giyin, sadece giyin.

Özellikle geçmişte kötü alışkanlıklarınız şiddetli bel ağrılarınız varsa, kaslarınızın eğitimi bir gecede ya da birkaç ayda gerçekleşmez, çok daha fazla zaman alabilir. Bel ağrısı için korse kullanmak zaman ve özveri gerektirir, ancak zaman geçtikçe kendinizi daha güçlü, daha sağlıklı hissedersiniz ve muhtemelen hiç beklemediğiniz ek faydalar da görürsünüz.

Korseler Bel Desteği Sağlar

Piyasada minder, sandalye ve kemer şeklinde bel desteği için birçok ürün var, ancak hiçbiri bel ağrısı için korse kadar etkili değildir. Bizim verdiğimiz korse, size özel termoplastik bir malzemeyle desteklendiği için çok daha etkili ve kolay kullanışlıdır. Termoplastik destekli lumbosakral korse bel omurgasını nötral bir konumdaa hizalayarak bel omurgasının sağlıklı çalışmasını destekler, zorlanmalarını engeller.

Korseler Dizlerinizle Eğilmenizi Sağlar, Tam da olması gerektiği gibi!

Hepimiz biliyoruz ki “dizlerimizle değil belimizle eğilir kalkarız”, ancak bu çok yaygın hatadır ve ciddi bel ağrılarına yol açabilir.
Thermoplastik destekli korse bu hatayı yapmanıza izin vermez, bu korseyle belinizle eğilemez ve bir ağırlık alamazsınız. Bunun yerine, dizlerinizi kullanırsınız, bu da belinizin zorlanmasını engeller, belinizde bir problem varsa zaman içinde bu problemin düzelmesini sağlar.

Özel Hususlar

Tüm omurga desteklerinde olduğu gibi, bel ağrısı için korse desteğinin etkinliği size ne kadar iyi uyarlandığına bağlıdır. Diğer bir deyişle, omurgayı desteklemede herkese uyan tek bir formül yoktur. Desteğinizin size tam olarak uyması çok önemlidir.

Ayracı bel ağrısı için korseyi kullanacağınız standart bir süre de yoktur. Bel ağrısı için korse desteğini ne kadar süre kullanacağınız hastalar arasında değişir, bu nedenle daima doktorunuzun özel talimatlarını izleyin. Size brace nasıl bakılacağını gösterecek ve tedavinin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için özel önerilerde bulunacaktır.

Korseler Ağır Büstleri Desteklemeye Yardımcı Oluyor

Büyük büstler boyun ve omuzda gerginlik oluşturabilir, bu da zamanla ağrıyı artırarak belinizin gerilmesini sağlar.
Bazı kadınlar, göğüslerini küçültmeyi gerektirecek kadar iri göğüsle ilgili ciddi ağrılardan muzdariptirler.
Ağır göğüsler birçok yönden rahatsız edici olabilir, en azından ağır göğüsler hiçbir zaman tam olarak desteklenmez. Ve desteklenmediği için, öne doğru eğilirsiniz, sonra sırt ağrınız olur, bu bir kısır ddöngüdür. Biz kliniğimizde bu hastalar için özel omurga destek aparatları kullanıyoruz. Bu aparatlar sayısinde omurganın dizlimi yeniden sağlıklı hale geliyor. Bununla birlikte, uygunbu sorunuza büyük olçuda destek olabilir.

Göğüs altı korse belinizi sararken, göğüslerin üzerinde bir çeşit büstü ortaya çıkar ve bir tür askısız sütyen oluşturur. Bununla birlikte, bir sütyenden farklı olarak, omuzlarınızı ve boynunuzu öne doğru kayışları yoktur. Aslında, ağır göğüsleriniz varsa, bir korse giydiğinizde kendinizi her zamankinden daha rahat hissedebilirsiniz!

Bize ulaşın