Belinize zarar verebilecek kötü alışkanlıkların uzun bir listesi vardır. Kötü bir şilte üzerinde uyumak, tüm gün masanızda eğilerek çalışmak ve bir kitap üzerinde saatlerce pineklemek gibi çok bilinenlerin yanında herkes tarafından bilinmeyen birçok alışkanlık vardır.

Omurga sorunlarından dolayı ağrı ve acı çekiyorsanız bu ağrılardan kurtulmak, en azından tahammül edilebilir sınırlara çekmek çoğu zaman elinizdedir. Birçok kadın ve erkek ağrılar için yardım aramadan önce semptomları şiddetlenene ve tahammül edilmez olana kadar bekler. Kendinize bunu yapmayın.

Öncelikle, ağrı seviyeniz 1-10 arasında bir puan vererek işe başlayın. Ağrı şiddetiniz dört veya daha azsa, anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar kullanabilir ve bazı basit egzersizler yapabilirsiniz.  Ağrı seviyeniz beş veya daha fazlaysa, lütfen doktorunuza danışın. Bir profesyonelle konuşmak, ağrınıza nerede ve neyin katkıda bulunabileceğini görmek için günlük alışkanlıklarınızı değerlendirmenize yardımcı olabilir. Omurga sorunlarına yol açan ya da mevcut sorunları artıran olağan suçlular ve Boynunuza Ve Belinize Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar;

Eşya Taşımak

Boynunuza Ve Belinize Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar, Eşya Taşımak

Ağır bir çantayı omuzunuzda taşımak boyun ve omuz kaslarınızı zorlar ve boyun ve omuz ağrısı için sizi risk altına sokar. Hata çok ağır olmayan bir çantayı omuzda taşımak bile omuz kaslarınızda kronik ağrılara sebep olabilir. Bu durumda ağrını sebebi çantanın ağırlığı değil çantayı omuzda tutmak için gereken küçük sürekli kontraksiyonlardır. Çantanıza giren her yük omuz ve boyundan geçtiğini unutmayın. Okula gidiyorsanız ağır kitapları evde bırakın. Ev işleri veya herhangi bir sebeple ağırlık taşıyacaksanız, yükü simetrik olarak kaldırın, vücudunuza yakın tutun, kaldırmayın, itin ya da sürükleyin.

Sütyeninizi Yanlış Giymeyin

Sütyeninizi yanlış giymek boyun ve sırtınıza zarar verebilir. Çoğu kadın bantları çok sıkı olan sütyenler giyer, bu sütyenler kötü duruşa sebep olur. Daha destekleyici bir sütyen giymek, kadınları rahatlatır. Bu yüzden, daha uygun bir sütyen giymek çok önemli.

Uzun Süreli Oturmak

Sekiz saat boyunca masanızda süre oturmak her türlü bel, boyun ve sırt problemine sebep olabilir. Araştırmalara göre, oturmak vücuda özellikle omurgaya en az sigara içmek kadar hatta daha fazla zarar verir. Gün boyunca ne kadar çok hareket ederseniz, sağlığınız ve omurganız için o kadar iyidir. Bu yüzden her yarım saatte bir ofiste bir tur atın. Veya zaman zaman masanızda ayakta durmayı deneyin.

Telefonunuzu Boyun ile Omuz Arasında Tutma

Çoklu görev yaparken,  telefonunuzu boynunuzda tutmak kolay ve doğalmış gibi geliyor. Bu alışkanlık boynunuza çok zarar verir. Telefonunuzu desteklemek için başınızı yana doğru bükerseniz, boynunuzdaki sinirleri sıkıştırabilirsiniz, bu da zamanla ağrıya neden olabilir. Ellerinizin serbest olması gerekiyorsa, bir kulaklık bu konuda size yardımcı olabilir.

Kanepede Uyuklamak

Garip bir pozisyonda yatmak, uzanmak, kasları ve eklemleri doğal olarak bulunmayı sevmedikleri bir pozisyonda tutmaya zorlayarak tahriş zarar verir.  Oturduğu yerde uyuklamak bu esnada boynun bükülmesine sebep olur, bu bükülme sinirleri sıkıştırır, bağların burkulmasına sebep olur, kaslarda hasarlara ve spazma, kısalmalara sebep olur. Uyumak için yatağı kullanın.

Kaygınızın Kontrol Edin, stresten uzak durun

Stres altındaysanız veya kaygı ile mücadele ediyorsanız, boyun, bel ve sırt ağrınızın olmasına şaşırmayın. Yüksek stres ve kaygı, boyun ve baş ağrısına neden olabilecek gerilim tipi baş ağrılarının sık görülen sebepleridir. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle baş ve boyun bölgesindeki kas kasılmalarının bir sonucudur. Kaygının artması daha sık ve sürekli kas kasılmalarına neden olabilir. Masaj, İMS, sıcak uygulamalar stres kaynaklı ağrıları tedavi etmede çok etkilidir. Kaygı düzeylerinizi kontrol altına almak için bir terapistle konuşun veya rahatlatıcı bir şeyler yapın.

Temizlik Sırasında Öne Eğilmeyin

Bulaşık yıkarken, bulaşık makinasını boşaltırken, çamaşır makinasını boşaltırken eğilmek  omurganıza zarar verir.

Yatakta garip bir şekilde kitap okuma

Hepimiz yatakta okumak için bazı garip pozisyonlara gireriz. Yatakta kitap okumak, bilgisayar kullanmak, cep telefonu kullanmak boyun ve omuz eklemlerine zarar verir.

Uzun süre araç kullanmak

Uzun süre araç kullanmak,  kötü pozisyonda araç kullanmak, trafik stresi, uygun olmayan koltuklar bel, boyun ve sırtınıza zara verebilir. Sırt desteği kullanın, dik oturun, koltuğunuzu kendinize göre ayarlayın, yorgunken araç kullanmayı. Ara sıra durup germe egzersizleri yapın.

Metne, bir yazıya, bir ekrana Bakmak

Günümüzde vaktimizin çoğunluğu bir ekrana bakmak için harcanıyor, boyundaki yükü azaltmak için cihazlarınızı daha yükseğe yerleştirmeyi deneyin. Bunun nedeni, telefonunuza uzun süre (yaklaşık 10 dakika veya daha fazla) bakmak, boynunuzu zorlayabilir.  Aynı şey bir tablete, bir akıllı telefona bakmak ya da dizüstü bilgisayarınızı görmek için boynunuzu döndürdüğünüzde de geçerlidir.

Bacaklarınız çaprazlayarak Oturmak

Bacaklarınızı çaprazlayarak oturursanız veya bir ayağı poponuzun altında sıkıştırırsanız, muhtemelen omurganızın hizalanmasını bozarsınız. Her iki alışkanlık da leğen kemiğini eğer, omurganın bir tarafını aşırı gerer ve diğer tarafını sıkıştırır. Bu olduğunda, omuz kürekleri arasında ağrı olur. Otururken her iki ayağınız yerde olsun.

Karın üzerinde uyumak

Karın üstü uyumak, bütün geceyi kafanızı yanlara doğru bükülmüş şekilde geçirmeniz anlamına gelir ve bu iyi değildir. Baş döndürüldüğünde ve kaslar gevşediğinde, dengesizliğe yol açar, boynun bağlarına ve kaslarına asimetrik yüklenmeye sebep olur. Bu şekilde yatmak bilinize de zarar verir.

Uzun boylu iseniz ekstra dikkat edin

Uzun boylular yerçekiminin yıpratıcı etkilerine daha fazla maruz kalırlar. Öne eğilmek, ağırlık kaldırmak, araç kullanmak, bilgisayar kullanmak onlar için daha fazla yüklenme anlamına gelir. Ayağa kalkın, dik durun ve sırtınızı koruyun.

Sigara içmek

Sigara içen kişilerin kronik bel ağrısına yakalanma olasılığı sigara içmeyenlere göre çok daha fazladır. Sigara içenlerde disklerin beslenmesi daha bozuktur, kronik öksürük disk içi basıncı artırır.