Düşük fiziksel aktivitenin, diyabet, obezite, osteoporoz, zihinsel sorunlar, kardiyovasküler hastalıklar, hiperkolesterolemi ve çok sayıda kanser türü gibi sayısız hastalık ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle, bu hastalıklara yaşam tarzı değişikliklerine bağlı hastalıkları denir, çünkü başlangıçları genellikle fiziksel aktivite yaşam tarzı eksikliğiyle ilişkilendirilir. Bu hastalıklar günümüzde çok sık görülen modern zaman hastalıklarıdır. Egzersiz ve fiziksel olarak aktif bir hayat sürmek birçok hastalığa yakalanma riskimizi azaltan mucizevi bir ilaçtır.

düzenli fiziksel aktivite

Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivitenin birçok faydası vardır.
Aşağıda fiziksel aktivitenin ve düzenli egzersizin çeşitli faydaları anlatılacaktır.

1. Egzersiz kilo vermenize yardımcı olur

düzenli fiziksel aktivite

Çoğu insan için, herhangi bir fiziksel aktiviteye girmelerinin bir numaralı nedeni kilo vermektir. Örneğin kadınlar belirli kıyafetlere sığmak veya genellikle zinde ve çekici görünmek isterler. Çalışmalar, ılımlı fiziksel aktivitenin kilo kaybına yardımcı olamayabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, dengeli bir sağlıklı beslenme ile birlikte nispeten daha yoğun fiziksel egzersizler kilo kaybına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

2. Egzersiz cinsel yaşamınızı güçlendirir

düzenli egzersiz

Bir araştırmaya göre, düzenli egzersiz genital bölgelerinize kan akışını artırmaya yardımcı olur, cinsel bölgelere kan akışının artması özellikle kadınlar için hassasiyeti artırır. Erkekler ise, gelişmiş enerji seviyeleri ve erektil disfonksiyonun azalması nedeniyle egzersizden faydalanabilirler.

3. Egzersiz hafızayı güçlendirir

Anahtarlarınızı veya kişilerin adlarını sürekli unutuyorsanız, sorun egzersiz eksikliği olabilir. İp atlamak gibi fiziksel bir aktivite, kalp atış hızınızı artırmaya ve beyin hücrelerine kan akışını artırmaya yardımcı olur. Egzersiz ayrıca beyin hücrelerinin büyümesinden sorumlu hormonların üretimine de yardımcı olur. Egzersizlerin beyin üzerindeki etkisi üzerine yakın zamanda yapılan bir çalışma, daha sık egzersiz yapan kişilerin, egzersiz yapmayanlardan daha büyük bir hipokampüs (beynin hafıza tutulmasından sorumlu kısmı) olduğunu gösterdi.

4. Egzersiz yaparsanız daha güçlü olursunuz

düzenli egzersiz

Yemek pişirme, temizlik, dolapları kaldırma gibi günlük fiziksel görevler, fiziksel olarak uygun bir gövde gerektirir. Düzenli egzersiz yapmak, bu görevleri kolayca ve yüzünüzde bir gülümseme ile gerçekleştirmenize yardımcı olabilir. Ağırlık çalışması gibi egzersizler, kasların güçlendirilmesi ve vücut kütlesinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Germe, esnekliği artırır ve kaslarınıza kolay kan akışına yardımcı olarak hızlı bir iyileşme sağlar. Yaşlandıkça, daha güçlü ve esnek olmak önemlidir.

5. Egzersiz depresyon ve kaygıyı azaltır

fiziksel aktivite

Stresli insanların, stresli durumların neden olduğu ruhsal rahatsızlığı uzaklaştırmak için daha güçlü bir şekilde çalışma eğiliminde oldukları bilinen bir gerçektir. Gerçek şu ki, fiziksel aktiviteler ruh halinizi büyük ölçüde geliştirebilir, stres, endişe ve depresyonu hafifletebilir. Bunun nedeni, egzersizin vücudunuzun ruh halinizi iyileştiren endorfinler olarak bilinen iyi hissettiren kimyasallar salınmasına sebep olmasıdır. Araştırmalar ayrıca aerobik egzersizlerin depresyonun etkilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu da göstermektedir.

6. Egzersiz hastalıkları önlemede size yardımcı olur

Daha sık egzersiz yapanların, egzersiz yapmayanlara ve sedanter yaşayanlara göre hasta olma ihtimali daha düşüktür. Egzersiz yapmak kalp atışınızı iyileştirir ve bu da vücudunuzun tüm bölgelerine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, hastalıkların önlenmesine yardımcı olur çünkü kan, enfeksiyonlarla savaşmaktan sorumlu olan beyaz kan hücreleri içerir.

7. Egzersiz kalp hastalığı riskini azaltır

Düzenli fiziksel egzersiz, kalp hastalığının oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir. Egzersiz kan basıncını düşürür, iyi kolesterol seviyesini artırır, kalp krizine neden olabilecek kan pıhtılarını önler ve bunların önlenmesinde önemli olan yağ kaybını artırır.

8. Egzersiz kanseri önler

egzersiz kanseri önler

Araştırmalar, rutin fiziksel egzersizlerin, özellikle meme ve kolon kanseri olmak üzere kanser gelişimini azaltmada etkili olduğunu kanıtlamıştır. Fiziksel olarak aktif erkek ve kadınların, aynı yaş grubundaki aktif olmayan yaştaşlarına kıyasla herhangi bir kanser türü geliştirme olasılığı daha düşüktür. Kanıtlar, kanserden muzdarip kişilerin fiziksel aktivitelerle yaşam kalitesini iyileştirebileceğini de göstermiştir.

9. Egzersiz gebeliğin daha sağlıklı geçirilmesine yardımcı olur

Orta derecede fiziksel aktivite, hamilelikle birlikte ortaya çıkan ruh hali değişikliklerini yönetmeye ve annenin refahını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Hızlı yürüyüş ve aerobik gibi egzersizlerin akciğerleri ve kalbi daha sağlıklı hale getirdiği ve hastalıklardan koruduğu bilinmektedir. Hamile kadınlar, fiziksel egzersizin tüm faydalarından yararlanmak için daha hafif egzersizlerden daha yoğun olana kadar yavaşça bir egzersiz programına başlamalıdır.

10. Egzersiz enerji seviyenizi artırır

Yorgun ve bitkin hissettiğiniz zamanı düşünün. Bir numaralı tepkiniz banyo yapmak ve dinlenmektir. Bilim aksini öneriyor. Şeker seviyeleriniz düştüğünde, en iyisi fiziksel egzersiz yapmaktır, yoğun olması gerekmez. Egzersiz yapmak, vücudunuzda depolanan yağların parçalanmasına yardımcı olacak ve böylece kan dolaşımınıza şeker bırakacaktır. Sonuç daha enerjik bir kişilik kazanmaktır.

11. Egzersiz benlik saygısını artırır

Obezite, vücut zayıflığı ve vücutta aşırı yağ birikimi kişinin kendine olan güvenini önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir, bu da değersizlik ve reddetme hissine yol açabilir. Çalışmalar, günde sadece bir egzersiz programına katılarak, beyninizi fiziksel olarak uygun olduğunuzu düşünmek için ikna edebileceğinizi ortaya koymuştur. Ayrıca, düzenli egzersiz ile vücudunuz fazla kalori yakar, güçlenir ve sonunda gerçek fiziksel zindeliği geliştirir, bu da daha fazla özgüvene yol açar.

12. Fiziksel aktivite ortalama ömrü uzatır

Düzenli fiziksel aktivitelere katılan insanlar daha uzun yaşarlar. Egzersiz, zihinlerini keskin ve aktif tutmaya, kas ve kemiklerini daha güçlü tutmaya yardımcı olur, böylece yaşlanma sürecini yavaşlatır. Dahası, diyabet, kanser ve hipertansiyon gibi yaşam tarzı hastalıkları fiziksel olarak uygun bedenleri nadiren etkiler. Daha uzun yaşamak istiyorsanız, fiziksel olarak aktif olunuz.

13. Egzersiz kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olur

Geçmişte, kronik ağrı için önerilen tedavi dinlenme ve hareketsizlik idi. Ancak son çalışmalar, egzersizin kronik ağrıyı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bel ağrısı ve omuz ağrısı gibi sağlık durumlarıyla ilişkili ağrı egzersiz yoluyla kontrol edilebilir. Ek olarak, egzersiz vücudunuzun sağlığınız için önemli olan ağrı toleransını artırmasına yardımcı olur.

14. Egzersiz yüksek tansiyonu önler

Yüksek tansiyon, kalbin vücudun geri kalanına kan pompalaması için daha fazla çalışmasına sebep olur. Bunun nedeni genellikle damarların içinde biriken yağın neden olduğu arterlerin daralmasıdır. Düzenli egzersiz yaparak vücudunuzdaki yağ miktarını azaltabilirsiniz ve bu da arterlerinizi genişletir. Genellikle, kilo aldıkça hipertansiyon riski artar.

15. Egzersiz Kolesterol Seviyelerini dengeler

Orta derecede sağlıklı bir insan için kolesterol seviyenizi dengelemek önemlidir. İki tip kolesterol vardır; iyi kolesteroller (HDL) ve kötü kolesterol (LDL). İyi kolesterol günlük aktivitelerinizi kolaylıkla gerçekleştirmenize yardımcı olurken kötü kolesterol sağlığınıza zarar verir. Araştırmalar, düzenli egzersiz yaparak vücudunuzun iyi ve kötü kolesterol arasında dengeyi koruyabildiğini göstermiştir.

16. Egzersiz potansiyel gücünüzü ortaya çıkarır

Olimpiyatlarda koşup koşamayacağınızı veya dünyanın en iyi basketbol oyuncusu olup olamayacağınızı bilmenin tek yolu egzersiz yapmaktır. Futbolcular ve diğer sporcular, yeteneklerini ve güçlerini geliştirmek için her zaman fiziksel egzersizler yaparlar. Sıradan bir insan da yeteneklerini keşfetmek ve geliştirmek için fiziksel egzersizler yapabilir.

17. Egzersiz daha kolay uyumanızı sağlar

Bütün gece yatağında dönmeye ve debelenmeye eğilimli misin? Günlük veya haftalık programınıza bir egzersiz rutini ilave etmeyi düşünün. Çalışmalar, orta ila yoğun egzersiz yapan kişilerin geceleri daha iyi uyuduğunu göstermektedir. Egzersiz yapmak, gün boyunca aktif ve uyanık olmanıza yardımcı olur ve geceleri dinlenmenizi sağlar. Ek olarak, vücut sıcaklığınız egzersiz sırasında yükselir ve istirahatte keskin bir şekilde düşer. Bu da uyku kalitesini arttırır ve geliştirir.

18. Egzersiz cilt sağlığınızı geliştirir

Egzersiz ile pürüzsüz, sağlıklı bir cilt elde edilebilir. Egzersiz, kalp atışlarını arttırır ve sonuç olarak, cilt hücrelerini temel besinlerle beslemek için gerekli olan kan akışını arttırır. Kan akışı, atık ürünlerin deriden atılmasına da yardımcı olur. Dahası, egzersiz stresinizi hafifletir ve size ışıltılı ve kendinden emin hissetmenizi sağlar.

19. Egzersiz eğlenmenize ve iyi vakit geçirmenize yardımcı olur

Sonuçta, söylenir ve yapılır, eğlenmek için aileniz ve arkadaşlarınızla fiziksel egzersiz yapmaktan daha iyi bir yol var mı? Dünyanın dört bir yanındaki insanlar kısa yarışlar, ip atlamak, golf oynamak, hokey oynamak vb. Oyunlarda rekabet etmek için bir araya gelirler.